2021. március 19., péntek

Nagyböjti koncert a Pannonhalmi Főapátságban

 


Nagyböjti koncert a Pannonhalmi Főapátságban

A Pannonhalmi Főapátság 2021-ben az „Emlékezet” témája köré szervezi kulturális és spirituális rendezvényeit és tevékenységét. Isten jelenléte a közösség és az egyén életében az emlékezet által lesz megragadható.

A húsvéti Szent Három Napot megelőző negyvennapos nagyböjti időszakban Jézus Krisztus halálának és feltámadásának megemlékezésére készülünk, a hitben való elmélyülés, a kiengesztelődés és a lemondás által. A pannonhalmi Szent Márton-bazilika méltó helyszíne ennek a nagyböjti elcsendesedésnek, melyhez a szentélyben felcsendülő Bach-zeneművek a csellóhangok intelligens és elegáns muzikalitásával megnyugtató keretet teremtenek.

Időpont: 2021. március 19. péntek 19:00

Helyszín: Szent Márton-bazilika

Közreműködik: Varga Tamás csellóművész

 

Koncertünket online közvetítjük. A közvetítés a Főapátság YouTube-csatornáján érhető el.

 

Műsor:

Bach-csellószvitek
S. Bach: G-dúr szvit szólócsellóra BWV 1007
Prelúdium – Allemande – Courante – Sarabande – Menuet I / II – Gigue
J. S. Bach: d-moll szvit szólócsellóra BWV 1008
Prelúdium – Allemande – Courante – Sarabande – Menuet I / II – Gigue
J. S. Bach: C-dúr szvit szólócsellóra BWV 1009
Prelúdium – Allemande – Courante – Sarabande – Bourée I / II – Gigue




 

 


Bach realista volt, majdnem minden művét konkrét céllal és rendeltetéssel, munkaadójának elvárásai szerint írta. A hat csellószvitet világi céllal, az 1700-as évek első felében alkotta. A csellószvitek kézirata elveszett, de fennmaradtak azok a másolatok, amelyeket Bach felesége, Anna Magdalena készített néhány évvel később. A hat csellószvit 1824-ben, Párizsban jelent meg elsőként nyomtatott kiadásban. Bach a tételek nagy részében egyetlen szólamot használ, virtuozitása által azonban megmutatja, hogy a cselló szólóhangszerként is létezhet. Ezekben a csellószvitekben is megnyilvánul Bach minden leleménye, tehetsége, zsenialitása.

A csellórepertoárban ezek a csellószvitek központi pozíciót foglalnak el, nemcsak a neves előadóművészek hangversenyein, hanem szinte minden csellista életében, már a tanulóévektől kezdve. A darabok „újrafelfedezésében” és mai népszerűségében nyilvánvalóan nem vitatható Pablo Casals csellóművész szerepe. A csellószvitek népszerűségét a gyakori élő előadásokon kívül számtalan maradandó dokumentum: kiadás és hangfelvétel is bizonyítja.
Beethoven mindenkinél tömörebben foglalta össze Bach művészetének a következő évszázadokra gyakorolt hatását. „Nicht Bach, Meer sollte er heissen!” – vagyis: „nem pataknak, tengernek kellett volna hívni!” – hangzanak Ludwig van Beethoven Bachról mondott szavai. 

 

 

Zenei kuriózum Pannonhalmán: Varga Tamás csellista ad online koncertet a Bazilikából

 

A világ legjobb csellóművészei között számon tartott Varga Tamás lép fel a Pannonhalmi Főapátság nagyböjti koncertjén. A járványhelyzet miatt személyesen nem, csak az online térben hallgathatják a zenekedvelők a hangversenyt. Március 19-én élőben közvetítjük a Szent Márton-bazilikából a szólóestet, amelyen Bach csellószvitjei csendülnek fel az ezeréves falak között. Erdődy Orsolya, a főapátság zenei főtanácsadója szerint kuriózum lehet Varga Tamás koncertje a zenerajongóknak, hiszen a csellista többségében külföldön lép fel, itthon a hazai közönség csak ritkán hallhatja.

 

Évek óta hagyomány, hogy nagyböjt idején koncertsorozatot szervez a Pannonhalmi Főapátság. Az is megszokott már, hogy a három alkalomból álló sorozat egyik estjét minden évben egy szólóhangszernek szenteljük. Az azonban rendhagyó, hogy a hangverseny alatt a zeneművész egyedül, közönség nélkül játszik a Szent Márton-bazilikában. A hallgatóság most ugyanis élő, online közvetítéssel kapcsolódhat be a koncertbe. A főapátság zenei főtanácsadója szerint a járványhelyzet szülte kényszermegoldás ugyanakkor – a zenei mellett – különleges vizuális élményt is nyújthat, amikor március 19-én Varga Tamás egyedül ül és játszik a páratlan szépségű és akusztikájú Bazilikában. Ahogy a nagyböjt, úgy ez az élmény is – hogy egyedül vagyunk a térben és a világban – elmélkedésre sarkallhatja a hallgatóságot. Arra, hogy átgondoljuk az életünket – véli Erdődy Orsolya.

 

Bach – aki a lipcsei Tamás-templom karnagyaként számos egyházi művet komponált – a csellószvitjeit nem egyházi megrendelésre készítette, ennek ellenére ezek a szólódarabok is jól illeszkednek a vallási ünnepekhez, így a nagyböjthöz is – fejti ki Orsolya, miért esett a választás éppen a német zeneszerzőre. „Nincs is talán felemelőbb, mint szólócsellót hallgatni a Szent Márton-bazilikában. Varga Tamás pedig a világ egyik legkiválóbb csellóművésze” – mondja.

 

Varga Tamás a Liszt Ferenc Zeneakadémián végzett. Több mint húsz éve a világ három legjobb komolyzenei formációja között számontartott Bécsi Filharmonikusok szólócsellistája, aki az összes kontinensen megfordult már. Olyan világhírű karmesterekkel lépett fel, mint Giuseppe Sinopoli, Pinchas Steinberg vagy éppen Fischer Ádám. Kamarazenészként is elismert, számos európai fesztiválon, egyebek mellett a Bécsi Ünnepi Heteken és a Salzburgi Ünnepi Játékokon is fellépett. A barokk zene és előadásmód nagyon közel áll hozzá. Bach szvitjeit barokk és modern csellón is felvette. Mielőtt Bécsbe költözött, sokat dolgozott Vashegyi Györggyel és az Orfeo Zenekarral, valamint Jordi Savall karmesterrel és zenekarával is.

 

 

„Előttem a Bazilika lépcsője”

 

Nem egy „homlokráncolós” előadásmódra, hanem nagyon is élő és élvezhető Bach-interpretációra számíthat a közönség a Pannonhalmi Főapátság nagyböjti online koncertjén, 2021. március 19-én. Varga Tamás, a Bécsi Filharmonikusok szólócsellistája a zeneszerző hat szvitjéből hármat szólaltat meg a Szent Márton-bazilikában. Akik úgy érzik, hogy Bach nem az ő világuk, azoknak is érdemes egy próbát tenniük és bekapcsolódniuk az élőben közvetített, ingyenes koncertbe. A zeneművészt kérdeztük a különleges zenei eseményről.

 

Varga Tamásnak – mint mondja – nagyon szoros és hosszú évekre visszamenő kapcsolata van Bachhal. Rengetegszer játszotta a zeneszerző darabjait különböző változatokban. A csellóművész az elmúlt évtizedekben több mint 30 CD-t vett fel, de Bach hat szvitje az egyetlen, amelyet kétszer is rögzített. A márciusi koncerten ezekből hármat játszik majd, de volt olyan alkalom is, hogy egyben adta elő mind a hatot. Ahogy fogalmaz, maratoni koncert volt, két és fél óra tiszta zeneidővel.

 

A szvitek hat tételből állnak. Az első a bevezetés, ráhangolódás, utána – bár Bach nem azért írta, hogy majd táncoljanak rá – öt úgynevezett tánctétel következik. Varga Tamás pedig ezt tartja szem előtt játékában. Így a közönség nem egy túlbonyolított előadásra számíthat, hanem egy felszabadult, könnyed „elbeszélésre”. A csellóművész szerint ugyanis egy koncert mindig arról szól, hogy elmesél valakinek egy történetet.

 

A mese azonban egy éve másként szól. A járványhelyzet miatt a művészek többsége egyáltalán nem, vagy csak online tud fellépni. Ahogy Varga Tamás is. Sokkal nehezebb így. „Fizikálisan ugyanazokat a hangokat játszom el, de arra is figyelnem kell, hogy közönség nélkül is személyes maradjon a történet. Előadás közben kell magam elé képzelnem a hallgatóságot, akiknek mesélek” – vázolja a márciusi 19-i, pannonhalmi szólóest nehézségeit. A zeneszeretők ugyanis a pandémiás korlátozások miatt nem ülhetnek be a Szent Márton-bazilikába, hanem az interneten, élőben követhetik a koncertet. Mindezek ellenére azonban Varga Tamás hálás a lehetőségért, hogy egyáltalán játszhat. „Az ilyen alkalmakkal tartjuk a közönségben és magunkban is a lelket, hogy ne adjuk fel a reményt, hogy lesz még élő koncert” – mondja bizakodva.

 

A csellista szerint a Bach-darabok jól illeszkednek a Bazilika ezeréves falai közé. A maga nemében mindkettő páratlan érték: egy zeneszerző olyan műveket alkotott, amelyeket évszázadokkal később is játszanak. Egy építész pedig olyan épületet hozott létre, amelyet egy évezred után is felkeresnek és megcsodálnak az emberek. „Mindkettő az esztétikát képviseli, a zene a hallhatót, a Bazilika a láthatót” – fejti ki. Varga Tamásnak nem a márciusi fellépése lesz az első Szent Márton hegyén. Szinte napra pontosan hat évvel a mostani nagyböjti koncert előtt tartott a Pannonhalmi Bencés Gimnázium diákjainak egy zárt körű hangversenyt. Unokaöccse ugyanis akkor itt tanult. Ő maga pedig még gyerekként évekig fellépett a Magyar Rádió gyermekkórusával a Bazilikában karácsonykor, akkor még énekesként. Bár ennek már majd’ negyven éve, az élmény ma is élénken él benne. „Emlékszem, ahogy a cókmókunkat fogva sétálunk fel a várhoz. Előttem a Bazilika lépcsője, amin állva énekeltünk. Azt sem felejtem, ahogy a fellépés után buszozunk hazafelé a behavazott falvakon keresztül, miközben a házak ablakain benézve, mindenhol a feldíszített karácsonyfákat látjuk. Különleges hangulata volt, és érdekes lesz újból itt játszani és megélni ezt a gyönyörű környezetet és átélni az akusztikát.”

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése