https://kritikustomeg.org/film/969/amerikai-anzix-1975
Március idusának előestéjén, hétfőn, a vacsorát követően (20 óra után pár perccel) a magyar kísérleti film történetének egyik alapművét vetítjük a Díszteremben:
Bódy Gábor: Amerikai anzix (1975, magyar, 95 perc)
szabadságharc * emigráció * Újvilág * polgárháború * honvágy
„El kell indulni minden útra, / az embert minden úton várják. / Nincs halálos érv a maradásra, / csak a találkozásra s a kalandra.” (Csoóri Sándor)
[Bódy Gábor mannheimi nagydíjas elsőfilmjében az amerikai polgárháborúban harcoló negyvennyolcas magyar emigrációnak állított emléket. A film három alapvető karaktert jelenít meg: a racionalistát, aki eredményei révén boldogul, a tragikus-fatalistát és az érzelmes, a gyökereihez ragaszkodó magyart. Sorsuk eltérő ábrázolása alkalmat adott arra, hogy Bódy Gábor a filmes narráció önreflektív lehetőségeivel kísérletezzen. Tímár Péter trükkoperatőrrel a hagyományos filmanyagról a trükkasztalon új felvételeket készítettek, s ily módon a fényvágással, maszkolással, torzított hangeffektusokkal manipulált anyaggal olyan hatást értek el, mintha korabeli amatőr felvételeket látnánk. Filmjükben a remekmű szintjén valósul meg a majdnem lehetetlen célkitűzés: az élvezhető, fordulatos látványmozi és a kísérleti, avantgarde törekvések ötvözése.]
A filmről:
https://filmtett.ro/cikk/4406/magyar-szazhuszak-body-gabor-amerikai-anzix-1975
https://filmarchiv.hu/hu/alapfilmek/film/amerikai-anzix
A rendezőről és további műveiről Kovács András Bálint írása: https://filmvilag.hu/xereses_aktcikk_c.php?&cikk_id=4983
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése